EST ENG 
MENÜÜ MENÜÜ

O-Kool

O-Kool on lihtsaim rakendus o-harjutuste kontrollimiseks ja eelkõige mõeldud O-Starter komplekti kasutajatele. 

 

Eeldused

Programmi kasutamise eelduseks on:

 • Rakendus töötab Windowsi arvutitel.
 • Peab kasutama Edge või Chorme brauserit (versioon 89 või uuem).
 • Arvutisse peab olema installeeritud SPORTidenti draiver. Draiveri saab laadida SPORTident koduleheküljelt. Draiveri installeerimine võib vajada arvutis administreerimisõigusi. 
 • SPORTident jaamad peavad olema seadistatud. Seadistamise kohta loe siit.
 • SPORTident Bluetooth mini printeri kasutamise korral, peab printer olema eelnevalt seotud Windowsiga.

 

Rakendus valmib 2021 aasta lõpuks. Tööversiooni saab seni proovida siit:  O-Kool (tak-soft.com)

Alustamine

Kui eeldused on täidetud, siis ava rakendus aadressilt https://tak-soft.com/SPORTident/okool/  


Rakenduse saab paigaldada arvutisse kui aadressi rea lõpus vajutada rakenduse installeerimise ikoonile. Sellisel juhul ei ole vaja O-Kooli käivitamiseks interneti ühendust. Kui saadaval on uuem rakendus, siis kuvatakse vastav teavitus.

O-Kooli installeerimine arvutisse

 

Enne harjutuste läbiviimist tuleb teha mõned seadistused, selleks vali "Seaded" lehekülg.

Vali nimekirjast harjutuste komplekt ehk kuidas on tähised paigutatud.

Soovi korral võid lisada harjutuse nime ja toimumise kuupäeva .

 

Kui soovid lisada osalejate tabelisse uusi osalejaid tulemuste sisestamisel, siis tee märge "Lisa osaleja tulemsute sisestamisel". Automaatseks tulemuste salvestamiseks (juhul kui harjutus on korrektselt läbitud, siis märgi ära "Salvesta automaatselt".

 

SPORTident mini printeri korral tuleb printer enne harjutuste läbiviimist siduda. Selleks vajuta nupule "Seo printer", oota kuni tekib seadmete loetellu printeri nimi "SPORTidetn 0xx" ja vali oma printer. Printer peaks nüüd printima rea "__O-Kool__". Kui kuvatakse veateade või kirja ei prindita, siis veendu, et printer on Bluetooth seadmete all seotud ja kasutusvalmis.

Osaleja tulemus prinditakse välja tulemuse salvestamisel kui oled teinud märke "Prindi tulemused" märkeruutu.

 

Osalejate nimekiri

Rakendusse on võimalik lisada osalejate nimekiri enne harjutuse läbiviimist. Seda võib teha käsitsi sisestades, kui vajutada nupule "Lisa uus nimi" ning täita vorm (Si-kaardi number ja eesnimi on nõutud väljad).

Kui on olemas osalejate nimekiri Excelis, siis lihtsaim viis nimede importimiseks on avada Excel ja kopeerida sealt andmed lõikepuhvrisse ning rakenduses vajutada nupule "Kopeeri lõikepuhvrist". Tabelis peavad andmed olema järgmistes veergudes: 

 1. SI-kaardi number
 2. Eesnimi
 3. Perenimi
 4. Klass või muu oluline info.

vähemalt 2 veergu peab olema täidetud.

 

Soovitav on O-Starter komplektiga kaasa tulevate SI-kaartide numbrid ükskord Excelisse sisestada kasutada seda põhjana kuhu lisada osalejate (õpilaste) nimekiri.

 

Nimede kusutamiseks vajuta nupule "Kustuta". 

 

Failidest andmete laadimine

Osalejate nimekirja saab laadida CSV failis (CSV ehk komaga eraldatud fail saab salvestada Excelist). Väljade eraldajaks peab olema ";" ja väljade järjekord on sama mis andmete kopeerimisel Excelist ehk Si-kaardi number, eesnimi, perenimi ja lisa info.

Faili laadimiseks vali soovitud CSV fail ja vajuta nupule "Lisa CSV failist osalejad".

 

Harjutuste lisamiseks O-Kooli tuleb üles laadida harjutuse kirjelduse fail(id), mis on XML formaadis (toetatud on IOF XML 3.0 ja ka vanem 2.0.3 formaat). Vali soovitud harjutuse fail ja vajuta nupule "Lisa harjutus failist (IOF XML)".

Harjutuste läbiviimine

Paiguta SI-jaamad selliselt, nagu valitud harjutuse baaskaardil ettenähtud.

 

Ühenda SPORTidenti mahalugemisjaam (USB juhtmega sinine jaam) arvutiga. Vali seadete leheküljelt kasutatava harjutuse nimi ning vali lehekülg "Harjutus". 

 

Enne andmete mahalugemiseks SI-kaartidest tuleb SI jaam aktiveerida - vajuta nupule "Aktiveeri SI-jaamast lugemine" ja vali pakutud nimekirjast "SPORTident USB to UART Bridge Controller (COMx)" ja ühenda. Kui nimekirjas ei ole SPORTident seadet, siis veendu, et jaam on ühendatud arvutiga, draiver installeeritud ja ükski teine programm mahalugemisjaama ei kasuta (näiteks SI-Config on suletud).

Kui lehekülge on uuesti laetud (brauseris tehtud värskenda), siis tuleb riistvara uuesti siduda.

 

Enne raja läbimist peab Si-kaardi nullima, selleks peab kasutama nullimisfunktsiooniga SI-jaama (sinine ekraaniga jaam).

 

Iga raja läbimine peab algama stardi jaamast ja lõppema finiši jaamaga. 

 

Harjutuse kontrollimiseks tuleb salvestatud andmed lugeda välja SI-kaardist. Andmete lugemiseks aseta SI-kaart SI-mahalugemisjaama auku ja oota kuni jaam annab helisignaaliga märku. Kui lugemine ei õnnestu, siis võta kaart august välja, vajuta nupule "Uuesti" ja proovi uuesti lugeda. 

 

Kui harjutuses ettenähtud punktid on õiges järjekorras läbitud, siis valitakse harjutuse tunnus automaatselt. Kui harjutuse nime ei ole valitud, siis tuleb nimekirjast valida harjutuse nimi mis on harjutuse kaardile kirjutatud.

Tulemuse salvestamiseks vajuta "Salvesta" nupule. Kui seadetes on soovitud tulemuse printimine, siis salvestamise peale prinditakse tulemus välja.

 

 

Nüüd korda sama tegevust järgmiste kaartidega.

Tulemused

Tulemuste vaatamiseks vali lehekülg "Tulemused". Tulemused on grupeeritud harjutuste kaupa ja ei ole järjestatud aja järgi.

Tulemusi saab salvestada ja printida. Vali "Tominigud" nupu alt :

 • Kopeeri lõikepuhvrisse (tulemused) - Kopeerib kõik tulemused lõikepuhvrisse ja nii saab tulemused kopeerida näiteks Excelisse.
 • Kopeeri lõikepuhvrisse (kõik) - Kopeerib lisaks tulemuste ka läbitud punktide numbrid.
 • Salvesta CSV (Excel) faili - Salvestab tulemused CSV faili, mille saab avada Exceliga.
 • Trüki lehekülg - saab tulemused välja trükkida oma soovitud printeriga.
 • Prindi tulemused - prindib lühiformaadis tulemused SI-bluetooth miniprinteriga.
 • Kustuta kõik tulemused - kustutab tulemused ära. Kui tulemused ei ole eelnevalt salvestatud, siis taastada enam ei saa.

 

Näidis harjutused

 

Alustamiseks saab kasutada harjutusi mis on mõeldud O-Starter 4x4 komplektile ehk mis kasutavad SI-jaamu numbritega 31-46.

 

O-koolis on alati olemas kõige lihtsam rada kus tuleb läbida kontrollpunktid järgmises järjekorras Start-31-32-33-34-35-Finiš. See rada on harjutuste nimekirjas nimega "Lihtsad harjutused KP:31-35".

 

 

 

O-kooli rakendust saab kasutada Go4O harjutustega. SI jaamad tuleb vastavalt harjutuse numeratsioonile programmeerida (erinevatel harjutustel võivad olla kasutusel erinevad numbrid). Nende harjutuste läbiviimiseks tutvu Go4O'ga juhendiga (leidub saadud USB mälupulgal). 

 

top