O-Kooli harjutuste loomine
O-Kooli jaoks harjutusi saab luua kõige kiiremini programmiga PurplePen [Purple Pen (golde.org)].
Esmalt installeeri programm oma arvutisse ja käivita see. Uue harjutuse loomiseks vali "Lisa uus võistlus..."
Sisesata harjutuse nimi ja vali aluskaardi fail. Aluskaart võib olla OCADi või OpenOrienteeringu formaadis orienteerumiskaart, PDF kaart või pildifail alast kus harjutus läbi viiakse. Harjutusi võib läbi viia väljas kooli/staadioni kaardil või siseruumides kasutades hoone plaane. Kui on teada kaardi mastaap, siis isesta õige aga see ei ole harjutuste loomisel oluline. Kui on soov harjutusi välja trükkida, siis vali sobiv paberi suurus. Seda saab hiljem muuta vastavalt vajadustele.
IOFi kaardi ja leppemärkide standardi valik ei ole oluline. Kontrollpunktide nummerdamine algab 31st.
Kontrollpunktide paigutamine
Enne harjutuste loomist lisa aluskaardile punktide asukohad. Punkti lisamiseks klõpsa menüüribal "Lisa KP" nupule ja aseta KP asukoha rõngas soovitud kohta. Vaikimisi pannakse punkti tunnusnumbriks järjest numbrid alates 31st. Soovi korral võid sisestada punkti asukoha legendi. Paiguta kõik soovitud punktid kaardile. Vajadusel saad hiljem asukohti muuta või täpsustada. Kiiremaks punktide lisamiseks kasuta CTRL-A kiirklahvikombinatsiooni.
Kindlasti lisa stardi asukoht "Lisa start" (kolmnurk) ja finiš "Lisa finiš" (topeltring) kaardile.
Harjutuste lisamine
Nüüd kui punktid on alale paigutatud saab luua (orienteerumis)harjutusi.
Uue harjutuse/raja lisamiseks vali menüüst "Rada", "Lisa rada". Anna rajale nimetus ja vali raja tüübiks "Suund-o rada".
Nüüd tuleb määrata valitud rajale punktid ja nende järjekord. Stardi- ja finišipunkt on juba valitud. Raja punkti lisamiseks vali menüüribalt "Lisa KP" ning vali hiirega kaardilt eelnevalt paigutatud kontrollpunkt. Lisa soovitud punktid selles järjekorras kuidas õpilane neid läbima peab.
Samade punktide asetusega alale saad luua erinevaid harjutusi (radu).
Näide 2 harjutusega
Harjutuse vormistamine
Harjutuse faili tegemiseks O-Kooli jaoks vali "Fail" menüüst "Tee IOF-XML rajakirjeduse fail...", vajadusel muuda faili nime ja vali Salvestustüübiks "IOF XML version 3.0". Kausta tekib XML laiendiga fail mille saab importida O-Kooli.
Printeri olemasolul saab PurplePenist harjutusi otse välja trükkida - vali menüüst "Fail", "Trüki rajad". Saab teha radadest ühe koond või iga raja kohta oma PDF faili - "Fail" menüüst vali "Loo PDFid" -> "Rajad".
Lõpuks salvesta PurplePeni harjutuse fail. Salvestatud harjutusi saab hiljem muuta ja täiendada.