Sisujuht

Klubi sisuhaldussüsteem ehk Klubi-SHS

KlubiSHS on mõeldud klubi kodulehekülje sisu haldamiseks. Lahendus on loodud (orienteerumis)spordiklubide vajadusi ja soove silmas pidades.

Alljärgnev lühijuhend on kirjutatud versiooni 1.0 jaoks http://www.tak-soft.com/tooted/muud/shs/

SisuHaldusSüsteem kodulehekülgede haldamiseks.

SHSi kasutamise eelduseks on PHP (ver 5, +gdi) ja mySQL toega majutusteenus (Apache või MS IIS või mõni kolmas veebiserver). Saadud pakitud ZIP fail paki lahti oma arvutisse.

Lühike tööde järjekord

  1. Esmalt loo andmebaasi tabelid. Selleks on näidis SQL skript.
  2. Muuda faili kaustas _user/conf.php
  3. Kopeeri failid serverisse
  4. Logi sisse http://sinuserver.ee/login.php kasutajaga mille lõid SQL lausega
  5. Järgmisena mõtle lehekülgede struktuurile ja alusta kodulehekülje loomisega.

Kopeeri kõik failid veebiserverisse soovitud kataloogi ning loo andmebaas ning SQL skripti abil vajalikud tabelid.

Failis _user/conf.php sisesta andmebaasi kasutaja andmed ja seadista Env muutujad. Sisest õiged andmebaasi tunnused ning SHS kaustad.

Oma kujundused kopeeri kataloogi _skin. Vaikimisi tuleb kaasa SHS näidis kujundus, kasuta neid oma kujunduse loomiseks.

Kodulehe administreerimine

Ülevaade klubiSHS’ist

Kogu saidi sisu saab hallata veebi liidese kaudu. Süstemis on 3 kasutaja taset –

liige – autoriseerimata tavakasutaja kes saab ainult sisu vaadata

toimetaja – autoriseeritud kasutaja kes saab muuta lehekülgedel olevat sisu ja laadida alamkataloogidesse materjale

admin – saidi administraator kes saab luua alamlehekülgi, toimetada sisu ja lisada kasutajaid.

Seadistamine

login.php kaudu autoriseeritakse kasutajad (näiteks: http://www.minuserver.com/SHS/login.php). Autoriseerimisel tuleb kasutajanimena kasutada SQL skriptiga loodud peakasutaja andmeid.

Admin kasutaja korral tekib menüüsse lisa punk „Admin”. Admin menüüst on võimalik teostada järgmisi tegevusi:

  1.  Saidi häälestamine
  2.  Lehekülgede loomine
  3.  Menüü koostamine
  4.  Kasutajate/liikmete administreerimine

EOL Passi kasutamise korral tuleb kasutada EOLi koodi ja saadud parooli. Autentimiseks kasutatakse EOL Pass teenust. Eduka sisselogimise järel suunatakse tagasi klubiSHS keskkonda.   Iga alamlehekülje jaoks tehakse eraldi kataloog ja sinna saab laadida läbi veebi liidese soovitud faile (tulemusi, juhendeid jne). Võimalik on laadida korraga kümneid faile korraga – selleks paki failid kokku zip’iks ja lae see paitud fail kataloogi – SHSs tunneb laiendi järgi ära ja pakib kõik zip failis olevad failid lahti sinna kataloogi. Võimalik on ka ükshaaval (kuni 5) faili laadida. 

Saidi häälestamine

Nimetus – kodulehekülje nimi

Kirjeldus – kodulehe kirjeldus

Logo – vali klubi logo – sisesta url või vali kasutaja kataloogist. Faile kasutaja kataloogi saab laadida kui klõpsata kausta ikoonil.

Keeled – sisesta võimalikud menüü keeled. Keeled eralda komaga

Tee märge märkeruutu „Remonttööd” kui soovid et juhuslikud kasutajad ei näeks kodulehte seni kuni teed muudatusi sisus. Sellisel juhul näidatakse kasutajatele vastavat teadet. Admin kasutaja saab näha lehekülgi ja teha soovitud muudatusi sellel ajal.

Vali olemasolevatest kujundustest endale sobilik.   Salvesta muudatused.

Leheküljed

Igal kataloogil on üks sisuhaldusega lehekülg.  Uue lehekülje (ehk kataloogi) tegemiseks vali peakataloog kuhu soovid teha uut alamlehekülge. Sisesta uue kataloogi nimi (väiketähed ja ilma sümboliteta) ning anna ka leheküljele pealkiri. Saad valida ka vaikimisi kujunduse ehk millised lehekülje komponendid pannakse loodavale lehele.

Loomiseks vajuta nupule „Lisa uus”.  

Näide võimalikust lehekülgede struktuurist

Loodud leheküljele tuleb lisada lehekülje komponendid. Selleks vali loetelust soovitud lehekülg ja viide „kujunda”.

Lisa leheküljele soovitud komponendid.

Peale komponentide valikut saad komponentide järjekorda muuta (nupud Üles/Alla) ja vastavalt komponendile määrata parameetreid. Näiteks pealkirja, komponendi paigutust     jne. Peale muudatuste tegemist Salvesta muudatused!

Vali millise keele jaoks menüüd koostad ja vajuta nupule Uus – Sisesta menüüsse minev pealkiri ja vali millisele lehele viidatakse. Kui tahad teha alammenüüd, siis pane nime ette „_”. Vajuta OK nupule ja menüü punkt ilmub menüü nimekirja. Nimekirjas saad muuta menüü punktide järjestust või kustutada menüü ära. Enne keele muutmist või peale menüü valmimist salvesta muudatused.

Menüü struktuur ja lehekülgede struktuur ei pea olema sama.

Kasutajad ja liikmed

Lisa, kustuta või muuda liikmete andmeid. Lisa liige, täida etteantud ankeet – määra millised andmed on avalikud (mis kuvatakse liikmete leheküljekomponendi kaudu) ja määra kasutaja õigused (nb! Kasutaja tunnuseks on kood, EOL passi kasutamisel kasutaja õige EOLi kood) ja salvesta. Peale lisamist on võimalik laadid kasutaja pilt.

Sisu haldamine

Kui kasutaja on loginud sisse ja tal on kas toimetaja või admin õigused, siis tekib lehekülgedele iga komponendi raami sisse sisu muutmise nupp (pliiats, kalendri korral kalender). Sellel klõpsates avaneb aken kus saab sisu toimetada.

Uudiste korral lisa uudis, HTML sisu korral sisesta tekst, tabel ja viited vastavaid nuppe kasutades.

Nupud on sarnased tekstiredaktori programmides ettetulevatele ja peaksid olema lihtsalt arusaadavad.

Lingi või pildi sisestamise korral klõpsates nupule Sirvi serverit saad näha antud kataloogis olevaid faile millele viidata või SHSi mõnele teisele alamlehele. Käsitsi sisestades saad viidata ka mõne teise alamlehekülje kataloogis olevale / või ka teises serveris asuvale sihtfailile.

Märkeruudud:

  Kui muudatused tehtud, vajuta Salvesta ja sulge aken. Akna kohene sulgemine ei salvesta tehtud muudatusi.

Alates versioonist 1.0 on võimalik loodud sisu (HTML) muuta otse leheküljel. Selleks klõpsa komponendi päises oleval vasakpoolsel pliiatsiga ikoonil. Nüüd saad muuta teksti otse, ilma lehelt lahkumata kasutades vormindamiseks teksti päises olevaid nuppe. Peale muudatuste tegemist Salvesta muudatused!